Šta su projektili Storm Shadow? Mnogi veruju da bi ovo opasno oružje moglo da promeni tok rata u Ukrajini (VIDEO)
Raketa, Ilustracija, Foto: EPA-EFE/ABIR SULTAN

KRSTAREĆA RAKETA

Šta su projektili Storm Shadow? Mnogi veruju da bi ovo opasno oružje moglo da promeni tok rata u Ukrajini (VIDEO)

Predstavljamo vam projektil koji bi mogao da bude veliki teg na ukrajinskom kraju vage u ratu koji je počeo 24. februara 2022. godine i kom se ne nazire kraj

Objavljeno:

Ukrajina je navodno prvi put od početka rata s Rusijom upotrebila projektile Storm Shadow da gađa ruske položaje, preneli su danas brojni svetski mediji. Na meti su, navodno, bili položaji u Kurskoj oblasti.

Predstavljamo vam projektil koji bi mogao da bude veliki teg na ukrajinskom kraju vage u ratu koji je počeo 24. februara 2022. godine i kom se ne nazire kraj.

Storm Shadow je britansko-francuska krstareća raketa s maksimalnim dometom od približno 250 km. Francuski naziv za ovu raketu je Scalp. Velika Britanija i Francuska su već poslale ove rakete Ukrajini, ali uz ograničenje da se koriste samo protiv ciljeva unutar ukrajinskih granica.

Rakete su veoma efikasne u preciznom pogađanju ciljeva, ali zbog svoje visoke cene često se koriste uz jeftinije dronove koji zbunjuju neprijateljske sisteme odbrane.

Efikasnost u ratu

Storm Shadow rakete su već korišćene s velikim uspehom. Na primer, one su upotrebljavane u napadima na rusko crnomorsko mornaričko sedište u Sevastopolju, čime je Krim postao nesiguran za rusku mornaricu.

Ograničenja i dileme Zapada

SAD i Velika Britanija dugo su razmatrale ukidanje ograničenja na upotrebu raketa protiv ciljeva unutar Rusije, a na čemu je Kijev dugo insistirao, tvrdeći da bi se na taj način mogao efikasnije braniti od ruskih napada, jer mnogi projektili i bombe dolaze s aerodroma duboko u Rusiji.

Zašto su ovi projektili važni za Ukrajinu?

Omogućavanje upotrebe Storm Shadow raketa za gađanje unutar Rusije moglo bi:

- Smanjiti sposobnost Rusije da napada ukrajinske gradove i položaje

- Prisiliti Rusiju da povuče svoju vojnu infrastrukturu dalje od granice, povećavajući troškove i vreme za njene vojne operacije.

Međutim, skeptici tvrde da Moskva već premešta ključne vojne resurse van dometa ovih raketa, što bi moglo ograničiti njihov efekat.

Džastin Kramp, vojni analitičar, bivši oficir britanske vojske i direktor konsultantske firme Sibylline, ističe da su rakete Storm Shadow bile izuzetno efikasno oružje za Ukrajinu, omogućavajući precizne udare na dobro zaštićene ciljeve na okupiranim teritorijama.

Kako je rekao, one su posebno dobre za gađanje aerodroma sa kojih se lansiraju klizne bombe koje su ometale ukrajinske operacije na linijama fronta.

Zašto je Ukrajina insistirala na ovim raketama?

Ukrajinski gradovi i linije fronta svakodnevno su pod ruskim bombardovanjem.

Većina projektila i kliznih bombi koje pogađaju vojne položaje, stambene blokove i bolnice lansira se iz aviona daleko unutar ruskog teritorija. Kijev tvrdi da zabrana gađanja baza odakle potiču ovi napadi ograničava njegovu odbranu, što je opisao kao "borbu s jednom rukom vezanom iza leđa".

Na Globsec bezbednosnom forumu održanom u Pragu ove godine, neki su istakli da su ruski vojni aerodromi zbog ovih restrikcija bolje zaštićeni od ukrajinskih civila koji trpe posledice napada.

Ukrajinska strategija sa dronovima

Ukrajina raspolaže sopstvenim inovativnim i efikasnim programom dronova dugog dometa.

Ponekad bi ovi napadi iznenadili Rusiju, dosežući stotine kilometara unutar njene teritorije. Međutim, dronovi mogu nositi samo mali teret, a većina ih bude otkrivena i presretnuta. Ovo dodatno podvlači potrebu Ukrajine za snažnijim i dugodometnim oružjem poput Storm Shadow projektila.

Kijev tvrdi da su mu za suzbijanje ruskih vazdušnih napada potrebne rakete dugog dometa, uključujući Storm Shadow i slične sisteme poput američkih ATACMS, koji imaju još veći domet od 300 km, a čiju upotrebu je dan ranije dozvolio američki predsednik Džo Bajden.

Kakvu razliku mogu napraviti Storm Shadow rakete?

Mogu pružiti određene prednosti, ali možda dolaze prekasno i u premalom broju. Kijev dugo zahteva da mu se omogući korišćenje zapadnih raketa dugog dometa unutar Rusije. U međuvremenu, Moskva je već preduzela mere predostrožnosti, premestivši bombardere, rakete i deo infrastrukture dublje unutar ruske teritorije, van dometa ovih raketa.

Prema Institut za proučavanje rata (ISW), oko 200 ruskih baza bilo bi u dometu Storm Shadow raketa lansiranih iz Ukrajine. Dodatne baze mogle bi postati dostupne upotrebom ATACMS sistema unutar Rusije.

Međutim, jedan bivši američki zvaničnik izrazio je sumnju da bi upotreba Storm Shadow raketa unutar Rusije značajno promenila tok rata.

Karakteristike projektila Storm Šedou

Masa: 1.300 kg

Dužina: 5,1 m

Širina: 630 mm

Visina: 480 mm

Raspon krila: 3 m

Domet: 250 km

Način upotrebe: Lansira se iz aviona, zatim leti nisko kako bi izbegla uočavanje

Cena: 1 milion dolara po komadu

Namena: Gađanje utvrđenih i podzemnih objekata.

Bonus video:

10:00

RAKETE KOJE JE BAJDEN ODOBRIO MOŽDA NEĆE MOĆI DA DOSEGNU MOSKVU! Eksperti tvrde: Ukrajina neće koristiti oružje u punom kapacitetu

(Espreso/ Telegraf/ Prenela: T.M.)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.